Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, πραγματοποιεί ένα διήμερο διαδικτυακών σεμιναρίων, υπό την οργάνωση των Δρ. Ευθύμιου Ρουμπή και Δρ. Μιχάλη Τσατσαρώνη, Επίκουρων Καθηγητών του τμήματος.

Το πρόγραμμα των σεμιναρίων διαμορφώνεται ως εξής:

1ο Σεμινάριο / Τετάρτη 31 Μαΐου, 2023 – 7.30 μ.μ.

Θέμα:“Βιομηχανία Διάλυσης Πλοίων: Αγορά, διαδικασίες και προοπτικές”
Ομιλητής: κ. Χάρης Καρατζάνος, S&P Broker – Eurochart SA
Σύνδεσμος: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m8ddedc95a70cdb72d558068cfc34d0d4
Meeting Number: 2734 066 1280
Password: 8qCeqwwrm85

Σύνοψη Θεματολογίας:

“Βιομηχανία Διάλυσης Πλοίων: Αγορά, διαδικασίες και προοπτικές”

Η αγορά των διαλύσεων και ο κύκλος ζωής ενός πλοίου

• Η επιχειρηματική δραστηριότητα της ανακύκλωσης των πλοίων
  • Επισκόπηση των αγορών διάλυσης πλοίων στην Ν.Α. Ασία
  • Θεσμικό πλαίσιο και το περιβαλλοντικό αποτύπωμα της διάλυσης των πλοίων
  • Διάφοροι τύποι αποσυναρμολόγησης των πλοίων και οι επιπτώσεις τους
  • Το χρηματοοικονομικό κόστος της πράσινης ανακύκλωσης πλοίων για τον πλοιοκτήτη

2ο Σεμινάριο / Πέμπτη 1 Ιουνίου, 2023 – 7.30 μ.μ.

Θέμα: “Εναλλακτικά καύσιμα και εφαρμογή νέων τεχνολογιών για την ενεργειακή αποδοτικότητα των πλοίων
Ομιλητές: Δρ. Σταύρος Καραμπερίδης, Head of Maritime Transport Research Group, Plymouth Business School
                         κ. Θάνος Καπράλος (MSc), Managing Director - Commercial & Operations, SeaCircle
Σύνδεσμος: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m4c09cc533289d346e297bea1080a688e
Meeting Number: 2733 449 5733
Password: spQuYmJM323

Σύνοψη Θεματολογίας:

“Εναλλακτικά καύσιμα και εφαρμογή νέων τεχνολογιών για την ενεργειακή αποδοτικότητα των πλοίων”

Η ναυτιλία αντιμετωπίζει τεκτονικές αλλαγές όσον αφορά την απαλλαγή από τις εκπομπές άνθρακα. Οι ναυτιλιακές εταιρείες πρέπει να λάβουν μέτρα για τη μείωση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων, καθώς η λειτουργία τους έχει σημαντικό αποτύπωμα και συμβάλλει στην υπερθέρμανση του πλανήτη. Ως εκ τούτου, ο τομέας της ναυτιλίας πρέπει να δράσει γρήγορα και να επιτύχει τον στόχο του “Net Zero” έως το 2050. Για την επίτευξη αυτού του στόχου βαρύτητα έχει δοθεί στην αναζήτηση νέων καυσίμων, αλλά είναι αυτή η μόνη λύση;

Οι επαγγελματίες της αγοράς αναφέρουν ότι χρειάζεται μια ολιστική προσέγγιση ξεκινώντας από τη θεμελιώδη αρχή λειτουργίας των πλοίων που είναι η χρήση ενέργειας. Μειώνοντας τη χρήση ενέργειας, με εφαρμογή νέων τεχνολογιών, θα μειωθούν και οι απαιτήσεις σε νέα καύσιμα, τα οποία είναι ακριβά και επιπλέον δεν έχουν την ίδια θερμική απόδοση σε σχέση με τα ορυκτά.

ΟΜΙΛΙΕΣ ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Σεμινάριο: 'Οι Επιπτώσεις του Συστήματος Εμπορίας Δικαιωμάτων Εκπομπών Ρύπων'

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ:

Προσκεκλημένη Ομιλία: “Ο Πράσινος Μετασχηματισμός των Ελληνικών Λιμένων”

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ανακοινώνει την διεξαγωγή διαδικτυακής διάλεξης με προσκεκλημένο ομιλητή τον κύριο Μηνά Παπαδάκη, Διευθύνοντα Σύμβουλο του Οργανισμού Λιμένος Ηρακλείου Α.Ε.

Πρακτικό Σεμινάριο: 'Οργάνωση, Τμηματοποίηση και Λειτουργίες Ναυτιλιακής Επιχείρησης'